Numer 998 równa się 112, a w tle strażak i płonący samochód. Strażak ubrany w kurtkę z napisem "strażak".

Od 7 czerwca 2021 roku mieszkańcy gminy Szydłowiec dzwoniąc na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.

A to dlatego, że Szydłowiec dołączy do procesu przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To kolejny numer ratunkowy, który zostanie przełożony do CPR ( tak samo było w 2018 z numerem na Policję – 997).
Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przez operatorów CPR-ów spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR-u tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub środowisko.

Jak to będzie wyglądać?
Z perspektywy dzwoniącego, nie ma znaczenia jaki numer wybierze 112 czy 998, bo oba te numery połącza go z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie rozmowę przeprowadzi operator. To właśnie on zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego, przekazując je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego PSP. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań. Co istotne, nie spodziewajmy się tego, że zostaniemy przełączeni do dyżurnego PSP. Nie jest to potrzebne, gdyż wszystkie informacje pozyska operator numerów alarmowych.