Maraton Mazovia MTB4 lipca Szydłowiec po raz drugi był miejscem prawdziwego sportowego święta. Uczestnicy maratonu rowerowego rozgrywanego w ramach ogólnopolskiego cyklu Mazovia MTB Marathon i ich rodziny pokazali, jak może wyglądać prawdziwy, aktywny wypoczynek na rowerze.

Organizatorami maratonu są: Stowarzyszenie Rowerowe „Zielony Szlak” z Łomianek, wybitny polski kolarz szosowy Cezary Zamana – partner Lance’a Armstronga w grupie „Motorolla” i zwycięzca Tour de Pologne z roku 2003 - oraz Urząd Miejski w Szydłowcu.

Udział w maratonie wzięło ponad 700 zawodników z całej Polski. Ponieważ zwyczajem jest, że zawodnikom towarzyszą ich rodziny – Szydłowiec odwiedziło 4 lipca ponad 1500 osób.

Uczestnicy mieli do wyboru 4 rodzaje tras: 6–kilometrową trasę „HOBBY”, 33-kilometrową trasę „FIT”, trasę „MEGA” o długości 67 km i trasę „GIGA” – 96 km.

Start maratonu dla wszystkich tras odbył się pod szydłowieckim ratuszem. Zawodników i ich rodziny przywitali w imieniu władz miasta wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Szydłowcu Józef Jarosiński i sekretarz gminy Bolesław Boruszewski, który był honorowym starterem.

Autorem wszystkich tras był pracownik Urzędu Miejskiego w Szydłowcu, a prywatnie miłośnik kolarstwa szosowego – Grzegorz Wójcik. Trasa „HOBBY” była dedykowana najmłodszym zawodnikom, chcącym sprawdzić swe umiejętności i nabyć doświadczenia. Kategoria „FIT” jest skierowana do osób traktujących kolarstwo jako sposób na dobry wypoczynek. Trasy „MEGA” i „GIGA” to trasy dla najtwardszych. Obie trasy wymagały od uczestników doskonałej kondycji i umiejętności rozkładania sił. Organizatorzy określili skalę trudności trasy na 5 w sześciostopniowej skali. Mimo tych trudności szydłowiecki maraton cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników dwóch kółek – bez względu na wiek.

Szydłowiecki maraton to pierwszy z trzech etapów Mazovii w klasyfikacji górskiej, do której zaliczają się etap w Szydłowcu, Skarżysku i Krakowie.

Od godziny 12.00 na metę maratonu, usytuowaną nad zalewem, zaczęli przyjeżdżać pierwsi zawodnicy. Wszyscy podkreślali doskonale wytyczone trasy – a wiodły one leśnymi szlakami, przez wzniesienia – a także znakomitą organizację całości maratonu. Trasy zabezpieczali strażnicy miejscy, strażacy z OSP i policjanci. Na mecie na zmęczonych zawodników czekały namioty z prowiantem – kawą, herbatą, zimnymi napojami, grill. Spoceni i umorusani zawodnicy mogli się odświeżyć, umyć rowery przed dekoracją, wypocząć wśród drzew. Szydłowieccy organizatorzy zapewnili także opiekę medyczną. Swoje stoisko wystawił Urząd Miejski w Szydłowcu – materiały w postaci przewodników po mieście, okolicach i turystyczne mapy gminy Szydłowiec rozeszły się w mgnieniu oka. Najbardziej zainteresowani nimi byli mieszkańcy Warszawy, którym Szydłowiec i jego otoczenie bardzo się podobało.

Dekoracji zwycięzców poszczególnych tras dokonywali wspólnie – Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Cezary Zamana i oboje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Krystyna Bednarczyk i Józef Jarosiński. Na trasie „HOBBY” zwycięzcami byli w kategorii kobiet Antonina Białek z Piaseczna, a w kategorii mężczyzn – Daniel Zawistowski z Huragan Retro Bike Team. Na trasie „FIT” zwyciężyli Dominika Rembelska z AGR Welodrom w Warszawie i Jakub Materko z WGR Team Grójec. Na trasie „MEGA” triumfowali Justyna Dzięcioł z MBIKE TREAM Maraton z Warszawy i Jarosław Kleczaj z Cross Racing Team w Radomiu.

Na najdłuższej trasie „GIGA” pierwsze miejsce należało do Hanny Wróblewskiej Posnet Polska z Warszawy i Pawła Baranka z MBIKE TEAM MARATHON z Mrągowa.

Na zakończenie przyszedł czas na podziękowania i miłe słowa. Burmistrz Andrzej Jarzyński serdecznie dziękował wszystkim zawodnikom, zapraszając ich do odwiedzin w Szydłowcu nie tylko podczas kolejnego maratonu, lecz także przy innych okazjach. Cezaremu Zamanie dziękował za inicjatywę, pomysł maratonu i wkład w popularyzację pięknego sportu, jakim jest kolarstwo. Obaj panowie podziękowali także Grzegorzowi Wójcikowi za doskonale przygotowane trasy, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas na zabezpieczenie i dozorowanie tras przejazdu zawodników.

Niedziela nad szydłowieckim zalewem była pięknym pokazem zdrowego stylu życia, przyjaznego współzawodnictwa i naprawdę dobrej organizacji, a przede wszystkim zaprezentowała możliwości, jakie Szydłowiec stwarza miłośnikom aktywnego wypoczynku i turystyki z całej Polski.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych wyników znajdują się na stronie www.mazoviamtb.pl.